Özel Elvin Bale Muzik ve Sanat Okulu - ORDU

Bale

 

ELVİN BALE, MÜZİK VE SANAT OKULU içinde yer alan bale ve dans merkezimiz bale eğitimine 4-6 yaşlarından itibaren öğrenci kabul eder.  8 yaş ve üstü için fiziksel uygunluk ve bale eğitim seviyeleri tespit edilerek sınıflara yerleştirilir. Okulumuz eğitim kadrosu konservatuar mezunları sanatçılar ve çocuklarla iyi iletişim kurabilen uzman eğitmenlerden oluşmaktadır

  • 10
  • 4
  • 5
  • 7
  • 9

Deneyimli öğretmenlerimizin, doğru metodlarla verdiği bale eğitimi üstün bir sanat zevki geliştirerek, çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine büyük katkıda bulunmaktadır.Günümüz eğitim sistemi çocuklarımızı yorucu bir sınav ve ders maratonunda zorlarken çocuğun sosyalleşmesini, spor ve kültür yaşamını engellemektedir. Oysaki gelecekte iş yaşamlarında baleyi ve dansı yaşayan çocuklar 7 yaşında 600 kişinin önünde dans ederek, sosyalleşerek bale disiplini ile yaşamlarını yönlendirerek farkındalık yaratmış diğerlerinden hep bir adım önde olmuşlardır

BALE PROGRAMIMIZIN AMACI;

  • Öğrencilerimizin doğru bir bale eğitimi almasını sağlamak
  • Bale eğitimi ile öğrencinin fiziksel yapısına ve ruhsal gelişimine katkıda bulunmak
  • Öğrencinin sanatsal yeteneklerine yön vermek ve sosyalleşmesine katkı vermek
  • İyi bir sanatsever olmasına olanak sağlayarak, hayal güçlerini, ritm ve dans duygusunu güçlendirmektir

ELVİN BALE, MÜZİK VE SANAT OKULU‘nun en büyük hedefi, öğrencinin doğru kişilerin elinde iyi bir temel eğitim almasıdır. Bu sağlam temel eğitim almasıdır. Bu sağlam temel, baleyi meslek olarak seçecek çocukların dansçı ve öğretmen olarak kariyer edinmesini kolaylaştıracak, hobi olarak seçenlerin bale sanatını sevmelerini, iyi birer seyirci ve dinleyici olarak yetişmesini sağlayacaktır.

 VAGANOVA METODU İLE BALE EĞİTİMİ NEDİR?

Geçen yüzyılın başında Rusya’nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Parise gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupada bale sanatına önem verilmemekte idi. Paristeki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki baarılarıyla adını tüm Avrupaya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa da ardından Amerika da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı. O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa da yayınlandıktan sonra tüm bale öğretilerine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

BALE EĞİTİMİNDE DERECE (GRADE) SINAVLARI 

Profesyonel bale sistemi olan Vaganova Sistemi, 04-18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesini belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak biçimde uyarlanmıştır.. Türkiyede Veganova Sistemiyle çalışan okullar ve kurslardaki bale öğrencilerinin katılması için her yıl bir defa Derece ( Grade) Sınave düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencisi, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece ( Grade ) Başarı Belgesini almaya hak kazanır. Sınavlara en düşük katılım yaşı 4 tür. Sınava katılmak isteyen öğrencinin, sınava girmek istediği seviye, yaşına ve yetkinliğine göre kendi öğretmeni tarafından belirlenir.

Dereceler aşağıdaki şekildedir.

1. Hazırlık Sınıfı : 4-6 yaş

2. Hazırlık Sınıfı : 6-8 yaş

 

1. Derece : 8-10 yaş

2. Derece : 10-12 yaş

3. Derece : 12-14 yaş

4. Derece : 14-16 yaş

5. derece : 16-18 yaş

Sınavda 5. seviyenin en üst başarı puanını elde edenler Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü‘nde giriş sınavına girmeden eğitim görme hakkı kazanırlar .

Her derecenin eğitimi iki yıl sürmektedir ve A, B olarak bölünür. A, birinci yılı B, ikinci yılı değerlendirir . Öğrencilerini bu sınavlara dahil etmek isteyen bale öğretmenleri, başvurularını internet sitemizden ya da ELVİN BALE, MÜZİK VE SANAT OKULU‘unda yapabilirler . Sınavlar, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü akademisyenlerinden oluşan komisyon tarafından uygulanmaktadır. Sınavlar, katılacak grupların kayıtlarına göre koodinatörlerin belirlediği tarihte yapılır.